Това е една съществена стъпка за намаляване на конфликта между хората и дивата природа в България, основана на принципа за двустранната полза.
Някои хищни птици, като соколи и ястреби, се хранят с различни птици, сред които и някои ценни за хората видове, включително домашни състезателни гълъби, поради което възниква конфликт с човека. Тези породи гълъби са селектирани в продължение на стотици години за издръжливост и скорост на полета, и участват в състезания с продължителност от няколко часа до почти цял ден (като типлери и високолетци), както и в състезания по скорост на разстояния от 100 до над 1000 километра (пощенски гълъби). Емоционалната връзка между гълъбовъдите и техните птици, съчетана със значителната икономическа стойност на висококачествените състезателни гълъби – които понякога се оценяват на стотици хиляди евро – засилва този конфликт. В България един състезателен гълъб може да струва десетки хиляди евро.
Въпреки популярността на този спорт, едно от предизвикателствата е високата смъртност на гълъбите по време на състезателния сезон. Различни фактори са причина за тези загуби, но много от гълъбовъдите смятат хищните птици за основна заплаха (виж този доклад), което в някои случаи води до незаконно убиване на защитени видове от дивата природа. Ето защо БДЗП, чрез своя LIFE проект „Живот за сокола“, идентифицира тясното сътрудничество с гълъбовъдната общност като ключов инструмент за дългосрочното и ефективно опазване на ловния сокол и други хищни птици в България.
През 2023 и 2024 г., екипът на проекта „Живот за сокола“ стартира кампания за повишаване на осведомеността относно последствията от незаконното използване на отрови и организира серия от комуникационни семинари с гълъбовъдите. Тези усилия доведоха до създаването на местни мрежи срещу използването на отрови, включващи над 50 гълъбовъди в ключови проектни райони. Тази инициатива доведе до увеличаване на доверието и добрата воля за бъдещо сътрудничество. Като резултат, БДЗП подписа споразумения за сътрудничество с Българската асоциация на гълъбовъдите на спортни гълъби (включваща 53 местни клуба), Българска федерация спортни гълъби (35 местни клуба), Българската федерация на гълъбовъдите високолетци и продължителен полет България (35 местни клуба), Националния типлер клуб - България, както и пет допълнителни местни клуба в райони, където беше необходимо по-тясно сътрудничество. Взети заедно, тези организации обхващат около 90% от сдруженията, занимаващи се със състезания на летящи гълъби в България.
Чрез това партньорство, подписалите страни се ангажират да обединят усилията си за намаляване на конфликта между гълъбовъдите и хищните птици, като директно допринасят за по-успешното опазване на биоразнообразието в България. БДЗП ще използва тази платформа, за да промотира и споделя най-добрите практики за минимизиране на загубите на гълъбовъдите, като същевременно осигурява защита на хищните птици, създавайки печеливши решения както за дивата природа, така и за домашните гълъби.

.jpg)

Снимки: Стоян Николов/БДЗП