През 2024 г. специалисти от SOR (Румънско орнитологично дружество), част от екипа на проекта „Живот за сокола“, проведоха проучване в Добруджа – ключов регион за популацията на ловния сокол в Южна Румъния. Целта на проучването беше да се оцени рискът от токов удар и да се идентифицират най-опасните електропроводи за птиците.
В продължение на два месеца полевият екип инспектира 3764 стълба на електропроводи със средно напрежение в територии за гнездене на ловния сокол в Добруджа. Установено беше, че под 13,4% от стълбовете има поне една птица, загинала от токов удар. Идентифицирани бяха жертви от 28 вида птици, като най-често срещаните са врановите (72,9%) – свраката и сивата врана, както и белия щъркел, обикновения мишелов, обикновената ветрушка, орела змияр и белоопашатия мишелов.
Въпреки че сред жертвите не бяха открити екземпляри от ловен сокол, изключително малкият брой гнездящи двойки в Югоизточна Румъния подчертава необходимостта от намаляване и в крайна сметка елиминиране на риска от токов удар.
Резултатите от това проучване са от съществено значение за опазването на биоразнообразието и служат като основа за разработването на ефективни защитни мерки за намаляване на рисковете за популацията на ловния сокол в Румъния – вид, класифициран като застрашен и включен в Червената книга както на Румъния, така и на България.
Проучването разкри, че стълбовете с хоризонтални изолатори и метални напречни рамена представляват най-висок риск от токов удар за птиците. Освен това централната част на Добруджа беше идентифицирана като район с най-голям брой жертви, а стълбовете в този регион бяха приоритетно включени в програмата за изолиране, част от международния проект „Живот за сокола“.
В тези усилия SOR си сътрудничи с Rețele Electrice România, оператора на електроразпределителната мрежа в региона. Компанията ангажира значителен брой специалисти за извършване на проучвания на терен, както и за техническо изпълнение по обезопасяването на стълбовете. Общо 30 специалисти, организирани в 10 екипа, извършиха теренните дейности с помощта на 10 специализирани превозни средства за работа на височина.
За да се защитят дивите птици, SOR и Rețele Electrice România приложиха мерки за предотвратяване на инциденти с токов удар, като инсталираха 1000 изолационни ръкава върху електропроводи със средно напрежение в осем населени места в област Констанца. Тези области включват 300 стълба, идентифицирани като най-опасни за птиците.
Изказваме благодарност на Rețele Electrice România за подкрепата, тъй като мащабът на тази акция демонстрира ангажираността на компанията да инвестира ресурси и капацитет в опазването на биоразнообразието.
Инсталирането на изолиращите ръкави – изолатори е завършено, а изолирането на електропроводите със средно напрежение в целевите райони ще бъде последвано от ново полево проучване през 2025 г. Новите данни ще бъдат сравнени с първоначалното проучване, за да се оцени ефективността на тази мярка.
Решаването на причините за намаляване на смъртността на различни видове в региона – като смъртността от токов удар, липсата на места за гнездене, недостатъчните благоприятни местообитания за хранене, както и преките посегателства върху вида, на което са подложени ловните соколи в гнездовите им територии – е един от основните стълбове на стратегията за проекта „Подсигуряване на възстановяването на популацията на ловния сокол, застрашен вид в България и Южна Румъния“, LIFE20 NAT/BG/001162. Този проект се разработва на регионално ниво и се съфинансира от програмата LIFE на Европейския съюз.


Снимки: SOR