В края на март експерти от екипа на проекта „Живот за сокола“ от БДЗП провериха състоянието на преместените миналата година лалугери от района на гр. Мъглиж в Сакар. На място установихме наличието на много активни дупки на успешно презимували лалугери, които се бяха смесили с местната популация на полевката на Хартинг и дупките им бяха между тези на полевките. Открихме и дупки на лалугери, които бяха преминали асфалтовия път и се бяха засели от другата страна на около 80 метра от най-близките дупки, които бяхме подготвили за тях миналата година. Наблюдавахме само 1 индивид, но предполагаме, че активността не беше висока, защото в този ден имаше ниски температурата и силен вятър. При такива условия лалугерите предпочитат да стоя под земята.
През май мястото отново беше посетено от наш сътрудник, който отново наблюдава множество активни дупки, но високата трева попречи на директното наблюдение на лалугерите от разстояние.
Припомняме, че през пролетта на 2023 г. по време на редовен мониторинг екип на „Зелени Балкани“ установи стартирало разрушаване на местообитание на европейски лалугер в района на гр. Мъглиж. След сигнал на БДЗП и Зелени Балкани до РИОСВ-Стара Загора и община Мъглиж е осъществена проверка и на инвеститора е направено предписание за преустановяване на строителните дейности и прилагане на смекчаващи отрицателното въздействие мерки. Съвместно със специалистите от ИБЕИ-БАН фирмата, изграждаща фотоволтаичния парк разработи и предстои да приложи програма за намаляване на въздействието от строежа и експлоатацията на парка върху популацията на лалугера и други елементи на биологичното разнообразие.
Важно е да се подчертае, че това са смекчаващи отрицателното въздействие мерки, които са планирани поради факта, че изграждането на фотоелектрическата централа е вече стартирало
Снимки: Силвия Дюлгерова