За да се оцени въздействието на консервационните ни усилия, освен броя на гнездящите двойки и гнездовия успех на ловните соколи, ще мониторираме също и непреките и преките заплахи, както и състоянието на възстановените местообитания и броя на хранителните видове след пилотното размножаване и програмата за реинтродукцията им. Работата с местните общности и заинтересовани страни ще измери социо-икономическото въздействие на проекта и влиянието му върху природобазираните услуги.
Мониторинг на ефектите от управлението на местообитания и пилотното възстановяване и реинтродуциране на дребни бозайници
Наличието на подходящи територии за ловуване е от ключово значение за състоянието на ловния сокол затова част от усилията за опазването им ще са насочени към осигуряване на адекватно управление на местообитанията и плътността на видовете, които ловуват соколите. Мониторингът на резултатите от тези усилия е от първостепенно значение за постигане на тези цели.
От една страна, след възстановяването на местообитанията, закупените парцели в рамките на проекта, ще бъдат посещавани редовно, за да се оцени броя на популацията на лалугерите и състоянието на тяхното местообитание. За по-всеобхватен подход по отношение на качеството на местообитанието, ще мониторираме също и състоянието на гнездящите птици в съответните области.
От друга страна, ще мониторираме също и резултатите от реинтродукцията (в случая на черногръдия хомяк) и релокацията (в случая на лалугера) като проследяваме освободените индивиди, тяхното размножаване и броя на популацията в проектните райони. Също така ще използваме моделиране на екологичната ниша, за да разберем по-добре изискванията на тези видове към местообитанията им и да увеличим успеха на дейностите си.
Мониторинг на въздействието на проектните дейности върху целевите видове и консервационния статус на защитените зони и други проектни райони
Основната цел на проекта е да подпомогне възстановяването на популацията на ловния сокол в Румъния и България, затова най-подходящият начин за мониторинг на въздействието му е да се мониторира броя на гнездящите двойки и техния гнездови успех във и около проектните зони.
През всеки гнездови сезон ще проучваме подходящите местообитания и ще търсим нови територии на ловни соколи, както и ще ревизираме известните двойки и гнезда, за да оценим процента на заетост и успеха при загнездването и отглеждането на поколение. Тези посещения ще осигуряват и отлична възможност за записваме видимите заплахи около териториите, а чрез събиране на материал около гнездата, за да проучим диетата на птиците.
Друга част от тази дейност ще се състои от посещения на инсталираните "изкуствени" гълъбарници, за да се оцени използването им от ловните соколи и други хищни птици. Това ще ни осигури информация дали тези съоръжения подобряват хранителната база на вида и дали помага за привличането му на съответната територия.
Оценка на социо-икономическото въздействие на проектните дейности върхру местната икономика и население
Тъй като проектът цели да извърши пряка консервация на целеви видове, застрашени от поредица от естествени и антропогенни заплахи, той не е насочен пряко към социално или икономическо въздействие в проектните места. Въпреки това се надяваме да демонстрираме ясно на доставчиците на услуги връзките между състоянието на природата и консервационните дейности в техните области и здравето на техния бизнес. Проектът ще окаже положително въздействие за намаляването на конфликта хищници-хора, ще подобри електроснабдяваето чрез намаляване на прекъсванията вследствие на сблъсъци на птици с кабелите и ще подкрепи природния туризъм, като същевременно осигури работни места за местните общности.
За да оценим правилно тези въздействия, ще използваме официалната статистическа информация, осигурявана от целевите общини, както и ще проведем проучвания сред заинтересованите страни, като собствениците на местни ресторанти, хотели или къщи за гости и компаниите за природен туризъм за притока на клиенти и забелязаните промени, сред фермерите и животновъдите относно агро-природозащитните мерки, свързани с пасищата и мрежата Натура 2000 и членовете на местните общости и туристити отосно тяхната осведоменост и отношение към консервационните дейности.
Оценяване на проектното въздействие върху екосистемните функции
Тъй като ловният сокол е индикаторен вид, много от дейностите на проекта ще бъдат от полза и за други видове, както чрез подобряване на гнездовите територии, намаляване на бракониерството, токовите удари и отравянията, така и като им осигурява по-сигурен прелетен път по време на миграция. За да измерим въздействието на проектните дейности върху другите видове птици, ще мониторираме техните популации през проектния период.
Ще направим оценка на екосистемните функции и услуги на закупените в рамките на проекта територии, като оценим материалните услуги (видовете и броя на бозайниците и птиците, броя на домашните животни в проектните райони, събраните билки в целевите зони), като оценим подкрепата и регулирането на екосистемните услуги (поддържане на полинаторите, съдържанието на хумус в почвата, броя на животинските и растителни видове от консервационно значение) и като оценим културните услуги (наличието на хотели и къщи за гости в проектните райони, съществуването на защитени зони, културни и религиозни паметници в радиус от 1 км около проектните райони, публикации от проектните зони).
Не се очаква проектът да има значимо въздействие върху екосистемните услуги, несвързани с биоразнообразието, като поддържане на качеството на водата или секвестирането и съхраняването на въглерод. Някакво въздействие в това отношение обаче ще има, тъй като проектните дейности включват дребномащабно залесяване за целите на създаването на гнездови територии в някои от зоните.
През последната година на проекта ще направим основна оценка на икономическите измерения на екосистемните услуги в защитените зони по проекта и особено там, където са извършени ключови дейности, като поставянето на гълъбарници например.