На 18.12.2024 г. докторантът Ясен Генсузов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН изнесе лекция, посветена на добруджанския хомяк пред студенти, преподаватели и гости на Биологическия факултет, Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Добруджанският (черногръд) хомяк (Mesocricetus newtoni) е един от най-редките бозайници у нас и се среща само в две държави в целия свят – Румъния и България, при това в изключително ограничен район (Дунавската равнина и Добруджа). Поради тази причина научните данни за вида са крайно недостатъчни.
Като част от хранителната база на застрашения ловен сокол, черногръдият хомяк е от ключово значение за оцеляването на вида, затова голяма част от изследванията на Ясен са извършени по проект „Живот за сокола". Лекцията беше част от „Цикъл лекции в областта на изучаване и опазване на биоразнообразието“.
Лекцията събуди жив интерес и на нея присъстваха 25 студенти и преподаватели от факултета, а провеждането й беше отразено и от националните медии в страната.
Снимки: ИБЕИ-БАН