Комуникационни дейности

default
Комуникациите са значима част от всеки LIFE проект. Споделянето и разпространението на информация за целите, дейностите и резултатите от проекта е основен инструмент за печелене на подкрепа и изграждане на силен обществен отзвук по проблемите, които се стремим да разрешаваме.

Създаването на обществено разбиране, образованост и ангажираност сред различните заинтересовани групи по отношение на работата ни с ловния сокол ще бъде основа част от комуникационните дейности.

Въвличането на общността и ключови аудитории в косервационните дейности за ловния сокол, както и повишаване на познанието за видовете и Натура 2000 е ключ към успеха на тяхното опазване, особено в дългосрочен план.

През петте години на проекта ще организираме семинари и събития за повишаване на осведомеността, посветени на ловния сокол и дейностите за опазване на вида.  Ще бъдат проведени практически семинари с ловци и горски служители, с цел да се осигурят достатъчно познания и опит при разпознаването на различни ситуации и престъпления срещу природата. Веднъж годишно ще се провежда Фестивал а ловния сокол в края на всеки теренен сезон, който ще ангажира местните общности и ще увеличи разпознаваемостта на вида и проектните дейности.

Използването на пестицизи и свързаните с това рискове за дивите животни и хората ще е тема на специален интерес и дейности от БДЗП, "Зелени Балкани" и Фондация за местообитанията. Комуникациите с всички заинтересовани старни ще имат за цел да ги въвлекат в съвместни дейности срещу незаконната употреба на пестицизи в проектните области. Ще се проведе серия от 5 работилници за фермери и 5 работилници за ловци и местни общности, които ще имат за цел да идентифицират необходимите мерки за премахване на заплахата за ловния сокол и други хищни птици.

Тези дейности ще бъдат надградени на организираната кръгла маса, с участието на министерството на земеделието, храните и горите, Държавен фонд "Земеделие", министерството на околната среда и водите и министерството на вътрешните работи, на която ще бъдат обсъдени различни политически мерки за разрешаване на проблема..

За да подпомогне репликацията на резултатите от проекта, ще бъде разработен план, който ще включва най-адекватните мерки и най-подходящите партньори за всяка от тях. На базата на този план ще бъде разработена и конкретна стратегия за прилагане.
Проектът ще се стреми да представи и споделя резултатите, научените уроци и събранат информация със заинтересованите страни на национално и европейско ниво, на международни симпозиуми и други събития, организирани от нас и/или от трети страни.

Споделянето на опит и знания е друга част от  комуникационния план, която е от ключово значение за успеха на дейностите на проекта. Работните посещения в добре развити центрове за размножаване и рехабилитация на ловни соколи ще ни помогнат да допълним знанието и опита със съвременни практики за размножаване в плен, токсикологични анализи, методи за аутопсия и изследвания пост мортем на хищни птици, както и с други специфични ex-situ дейности.

Обменът на опит с екипите на други проекти, които работят за опазването на хищни птици във и извън България ще осигури пряк трансфер на знания и опит и ще помогне на проекта "Живот за сокола" да намери най-добрите решения за проблемите, върху които работи. Теренните посещения на други LIFE проекти, срещите с техните екипи и обмена на опит ще допринесат за по-ефективни и ефикасни дейности. Опитът ще бъде споделян неформално между екипите на проектите и поне петима експерти от разични подходящи проекти в България и чужбина.

Връзки с медиите и онлайн присъствие
Успехът и устойчивостта на проекта зависи до голяма степен от изграждането на разбиране, приемане и подкрепа от местните заинтересовани страни. Медийното отразяване е най-силният инструмент за въздействие върху ключови аудитории и за създаване на позитивно отошение за конструктивни промени сред тях.

Доброто представяне в медиите – социални и традиционни – e задължително условие за достигане до широката аудитория и печелене на обществена подкрепа за целите на проекта. Основният канал в социалните медии ще бъде Facebook страницата на проекта Save Raptors, както и собствените канали на партньорите във Facebook, Instagram и YouTube.
Триезичният уебсайт www.saveraptors.org ще бъде основен източник на информация и ще представлява проекта онлайн. Изграждането и поддържането му ще осигури разпространение на резултатите и съхраняване на цялата актуална информация за осъществените дейности.
Разпространението на информация по отношение на постиженията и резултатите от проекта до националните и международните медии ще осигури отразяването и общественото му присъствие. Специално ударение поставяме върху специализираните издания за ловци, фермери, както и за земеделските телевизиони канали и вестници, които са и сред основните заинтересовани страни на проекта.

Всички дейости по проекта ще бъдат подкрепени от интегрирани материали, които ще издадем в ключови моменти от прилагането му. Те ще подсилят разпространението на ключовите послания пред аудиторията на проекта след събития, срещи, теренни посещения и други дейности.

Първоначално отпечатаните материали ще създават разпознаваемост за съществуването на проекта и разбиране на целите му, видовете, проектните зони, ключови проблеми и очаквани резултати. С времето акцентът ще се премести върху проектните открития и постижения, за да се създаде дългосрочна подкрепа от ключовите заинтересовани групи по отношение на ловния сокол и приоритетните зони на местно, национално и международно ниво.

За целите на проекта ще поставим 10 информационни табели на най-подходящите места в проектните зони до края на 2023 г. Очаква се материалите да имат три основни насоки – осигуряване на информация за ловния сокол, приоритетните зони в Натура 2000 и проекта като цяло. Печатните материали ще включват традиционните брошури и флаери, но също и мобилни банери, календари, стикери, значки, тениски и други рекламни материали. Всички комуникационни материали ще бъдат интегрирани по отношение на дизайна и съдържанието си.

Съюзът на ловците и риболовците в България ще издадем комплект с информационни материали за ловците. В края на проекта БДЗП и Румънското орнитологично дружество ще издадат "Кратък отчет на проекта" в електронен и печатен формат.