Снимка: Zvara Gábor
През ноември екип от експерти на БДЗП и „Зелени Балкани“ участва в конференция, организирана от унгарската електрическа компания MAVIR, посветена на намаляване на заплахата от токови удари и сблъсъци с електропроводите с фокус върху ловния сокол. Това е една от сериозните заплахи за вида, която води до повишена смъртност.
По време на конференцията представихме работата и успехите на БДЗП по обезопасяване на рискови за птиците електропроводи в България посредством различни способи и техники. От 2009 г. тези дейности се извършват в сътрудничество с електроразпределителните дружества, като до момента са обезопасени над 10 000 опасни за птиците електрически стълба, а в рамките на следващите 4 години е планирано обезопасяването още 11 000 стълба. Представихме и партньорството ни с националния Електроенергиен системен оператор (ЕСО). В сътрудничество с ЕСО през годините поставихме над 300 гнездилки за ловен сокол на електрически стълбове, от които в рамките на проект "Живот за сокола" БДЗП и „Зелени Балкани“ поставиха общо 48 гнездилки в ключови за вида местообитания у нас.
С експерти от енергийния сектор обменихме информация и опит за развитието на технологиите за поставяне на дивертори, изолатори и други системи, намаляващи или предотвратяващи смъртността на птиците, свързана с токови удари или сблъсъци.
Експерти по опазването на ловния сокол от Унгария, Словакия и Сърбия представиха своят опит и резултати от прилагането на мерски за опазване на ловния сокол както и предизвикателствата, пред които са изправени.
След конференцията се проведе и работна среща с представители на ММЕ/Бърдлайф Унгария, които прилагат дейности за опазване на ловния сокол в рамките на проекта LIFE Saker Roads. В рамките на тази среща обменихме опит за прилагането на ключови мерки за опазване на ловния сокол като сателитно проследяване на вида, поставяне на гнездилки в подходящи местообитания, работа с гълъбовъди за намаляване на конфликта с хищни птици и поддържане на местообитанията. На срещата беше обсъдена също и предстоящата в рамките на проекта международна конференция за ловния сокол, която предстои да се състои през следващите две години.
Снимки: Márton Horváth