С настъпването на пролетта започва и теренната работа за търсене на нови гнезда и двойки на ловни соколи. Мониторингът се провежда между март и май и тази година установи, че в сравнение с 2023 г. размножителният сезон на ловните соколи е започнал с две седмици по-рано.
Мониторингът на ловния сокол в Южна Румъния е една от дейностите по проета "Живот за скола", който има за цел опазването на този застрашен вид, включен в Червените списъци на Румъния и България. Петима биолози от Румънското орнитологично дружество формираха мониторингов екип, който проучи 3062 км трансекти, посети повторно 140 естествени гнезда, намерени предишни години и откри нови 330 гнезда на други видове (посевни и сиви врани, керкенези и белоопашати мишелови). Ловният сокол не строи собствени гнезда, а заема тези на други видове. Мониторингът обхвана също и 41 изкуствени гнездилки, поставени в рамките на предишни проекти, а от следващата година ще включва и 60-те гнездилки, поставени тази година с помощта и участието на Transelectrica.
Събранаа информация показва по-висока степен на заемане на изкуствените гнездилки отколкото на естествените гнезда – от седемте известни двойки пет са избрали изкуствените платформи (някои заети и в предиишните години), а две са предпочели гнезда на белоопашат мишелов. При повторни посещения обаче биолозите забелязаха, че не всички двойки са успешни – две са напуснали териториите си по време на гнездовия сезон, а една е останала в празното гнездо до средата на май.
Другите четири двойки ловни соколи са отгледали общо 12 малки. За съжаление инцидент засяга една от двойките с три малки – екипът ни откри на терен мъртво пиле под електрически стълб. Друго, още неизлетяло малко, но с напълно израснали пера, бе открито на същото място, за щастие невредимо. Екипът ни го опръстени и по-късно получихме данни, че един от родителите продължава да го храни. Наблюдавахме развитието му и през следващите дни, докато то не порасна достатъчно, за да излети самостоятелно. Съдбата на третото малко е неизвестно, но се надявам, че вече е можело да лети и е успяло да се спаси.
В допълнение в началото на юни, Драгош Плъешу, член на РОД, съобщи за успешния размножителен сезон на друга гнездяща двойка от неизвестна до момента територия. Той е наблюдавал възрастен екземпляр с три малки и биолозите смятат, че може да се предположи, че отглеждането им е станало в близкото гнездо на белоопашат мишелов.
Тази година броят на новоизлюпените соколи не превиши този от 2023 г. - популацията на ловния сокол в Южна Румъния остава много малка. С проекта "Живот за сокола", който се изпълнява в България и Южна Румъния с финансовата подкрепа на програма LIFE на Европейския съюз, целим да намалим човешките заплахи за вида, да подобрим състоянието на размножителните територии чрез поставянето на изкуствени гнездилки, да подобрим хранителната база, а също и да значително да увеличим информираността, разбирането и капацитета за подкрепа от заинтересованите страни и широката общественост за дейностите ни и тяхното значение за опазването на този вид.